Konwersja absolutna – VMware vCenter Converter

Page content

VMware vCenter Converter Standalone logo

W dzisiejszym wpisie chciałbym opisać  narzędzie jakim jest VMware vCenter Converter.

Do czego może mi się to przydać?

VMware Converter to narzędzie służące do konwersji:

  • P2V - maszyn fizycznych do wirtualnych ( Windows XP/2003 x64, Windows XP, Windows 2003, Windows Server 2008 oraz Linux (RHEL, SUSE i Ubuntu))
  • V2V - maszyn wirtualnych utworzonych przy użyciu innego oprogramowania (Microsoft Hyper-V, Microsoft Virtual Server, Microsoft Virtual PC, Parallels Desktop).

Również jest możliwa konwersja obrazów utworzonych przez oprogramowanie tworzące kopie zapasowe (Symantec Backup Exec System Recovery, Norton Ghost, Acronis oraz StorageCraft) do postaci wirtualnej maszyny.

VMware Converter

Inne ciekawe funkcje

Inną ciekawą funkcją, której używam bardzo często w pracy jest konwersja V2V wraz z edycją maszyny wirtualnej.

Bardzo często jestem zmuszony rozszerzać dyski na serwerach Windows Server 2003. Jak wiecie konwersja taka jest stosunkowo prosta jeżeli używamy dysków dynamicznych (osobiście preferuję dyski podstawowe ze względu na prostsze zarządzanie) lecz zdecydowanie trudniejsza jeżeli używamy dysków podstawowych. Można oczywiście użyć bardzo dobrego darmowego narzędzia jakim jest GParted http://gparted.sourceforge.net/, lecz w środowisku produkcyjnym preferuję rozwiązania dla potrzeb biznesowych (VMware Converter również jest narzędziem darmowym).

  1. Powiększanie dysku twardego Windows Server 2003

Na filmiku, który utworzyłem specjalnie dla Was pokaże Wam proces powiększenia dysku podstawowego na serwerze z systemem operacyjnym Windows Server 2003 Standard.

  1. Konwersja P2V - mój prywatny komputer do VMware Workstation

Drugi filmik pokaże konwersję mojego prywatnego komputera do maszyny wirtualnej, którą umieściłem na VMware Workstation.

  1. Konwersja V2V - Hyper-V do VMware ESXi

Trzeci filmik pokaże jak przeprowadzić migrację V2V (obraz systemu zainstalowanego na Hyper-V) i umieszczenie maszyny wirtualnej po konwersji na ESXi.

Skąd pobrać?

Jak pisałem wcześniej VMware Converter jest narzędziem darmowym i można go pobrać po zarejestrowaniu się na stronie VMware https://my.vmware.com/web/vmware/evalcenter?p=converter.