Herb Brna

W Brnie mam przyjemność mieszkać już prawie dwa miesiące – swoją przygodę z IBM w Brnie rozpocząłem dokładnie 16.07.2009. Od tamtego czasu zdążyłem zaaklimatyzować się już w mieście, w pracy również idzie mi dobrze (tak mi się wydaje 🙂 ) i w związku z tym chciałem podzielić z Wami swoimi przemyśleniami, uwagami i mam nadzieje cennymi radami.

1.Mieszkanie
Z mieszkaniem w Brnie nie jest strasznie łatwo – oto moje uwagi dla szukających mieszkania

 • Ja miałem wielkie ułatwienie ponieważ agencja rekrutacyjna (Natek) posiada własne mieszkanie w Brnie do którego można bez problemu się wprowadzić (oczywiście jeżeli będziesz pracował dla Natek). Po wypakowaniu się w tymczasowym mieszkaniu pierwszą rzeczą oczywiście po kontakcie z żoną było rozpoczęcie szukania mieszkania. Niestety chwile zajęło mi znalezienie odpowiednich słów kluczowych do wyszukiwarki. Najlepiej wyszukiwać po frazie brno byty pronájem
 • Bardzo dobra strona dzięki, której ja znalazłem mieszkanie http://bezrealitky.cz . Jest to strona na której nie znajdziemy ogłoszeń z agencji nieruchomości.
 • Pierwszy zrzut pokazuje ustawienia do wyszukania mieszkana z głównej strony.
  bezrealitky_1
  Dla więkoszości osób będą to jednak niewystarczające kryteria wyszukiwania. Ja osobiście szukałem mieszkania w pełni umeblowanego więc użyłem wyszukiwania zaawansowanego które dostępne jest pod adresem http://www.bezrealitky.cz/vyhledat z następującymi ustawieniamiZaawansowane ustawienia wyszukiwania

Można jeszcze znaznaczyć jakiej wielkości mieszkania szukamy (1+KK czy inne). Aby wybrać mieszkanie umeblowane wybieramy w polu Zařízený: Vybavený dla mieszkania częściowo umeblowanego wybieramy částečné.

 • Kolejna stroną na której można znaleźć ciekawe ogłoszenia o mieszkaniach to www.seznam.cz. Jest to duży czeski portal podobnie jak nasz onet, wp czy interia.
  Oto odnośnik do wyszukiwarki http://byty-reality.sbazar.cz/prodej-pronajem-vymena-byty/prodam-koupim-aukce.html.
 • Dla osób nieznających języka czeskiego dobrym rozwiązaniem jest użycie tłumaczenia online dostępnego na stronie http://translate.google.com. Jako źródło wpisujemy pożądaną stronę i voila 🙂 . Translator googla działa dosyć dobrze, myślę, że lepiej ustawić sobie tłumaczenie z czeskiego na angielski niż na polski.
 • Strony agencji nieruchomości – po wpisaniu w wyszukiwarkę brno byty pronájem ukaże nam się również wiele stron z mieszkaniami z agencji nieruchomości. Osobiście nie szukałem mieszkania przy użyciu agencji nieruchomości ponieważ w przypadku Brna większość pobiera opłatę za wyszukanie mieszkania w wysokości jednego czynszu. Samo rozwiązanie jest ok dla agencji, niestety dla osób szukających mieszkania na początek wydanie 3 opłat za czynsz gdzie przykładowo czynsz wynosi 10000 koron miesięcznie (1 x czynsz dla agencji + 1x czynsz za miesiąc bieżący i 1x czynsz jako zabezpieczenie za mieszkanie) może być trudne.
 • Bardzo dobrym rozwiązaniem w IBM jest forum użytkowników. Na forum prawie codziennie pojawiają się różne oferty mieszkań do wynajmu i większośc jest dostępna od pracowników IBM i często bez opłat dla agencji.

2.Komunikacja
Jeżeli posiadasz samochód musisz pamiętać o wykupieniu winiety jeżeli samochód będzie podróżował po autostradach czy drogach szybkiego ruchu – źródło. Osobiście zapewne wykupię winietę roczną za 1000 koron, ale to dopiero w listopadzie / grudniu. Odnośnie poruszania się samochodem po Brnie nie mogę Wam za dużo powiedzieć, bo czekam na przenosiny żony do Brna i wtedy będę mógł powiedzieć więcej. Póki co napiszę o kumunikacji miejskiej.

 • Komunikacja miejska.
  W Brnie komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta ale tak chyba jest w każdym większym mieście. Można podróżować tramwajem bądź trolejbusem. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest po angielsku pod adresem http://www.dpmb.cz. Do IBM jeżdzą dwa tramwaje – linia 12 i 13, które przejeżdżają przez główne części miasta.
  Co do trolejbusów niestety nie mogę się wypowiedzieć bo nie miałem przyjemności ich używać.
 • Pociągi.
  Do planowania podróży pociągiem warto użyć strony http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/– wersja angielska działa bardzo dobrze. Jeżeli planujemy podróż z Polski do Czech na stronie pkp wyszukiwanie połączeń działa również bardzo dobrze.

3.Konto w banku
Jak w niemal każdej pracy w IBM konieczne jest posiadanie konta w banku. Osoboście korzystam z darmowego dla pracowników Natka konta w banku Komerční banka. Znacznie lepszym wyborem w przypadku bezpośrednich pracowników IBM jest założenie sobie konta w banku Raiffaisen z bardzo prostego powodu. Otóż posiadając konto w Raiffaisen wypłatę otrzymujemy 8 bądź dziewiątego każdego miesiąca – ja niestety muszę czekać tydzień dłużej.

4.Telefon

W Czechach dostępni operatorzy to: Vodafone, O2 i T-Mobile. W IBM większość osób posiada telefony w sieci Vodafone – dlaczego ? W sumie to nie ma jakiejs specjalnej przyczyny, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Telefon a raczej kartę sim najlepiej kupić w Czechach zaraz po przyjeździe bo opłaty za roaming mogą być ogromne. A co gorsze właśnie na samym początku telefon jest bardzo często używany na przykład do szukania mieszkania.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media