Dzisiejszy wpis traktuje o świetnym programie jakim jest Truecrypt , mały opis programu z Wikipedia.pl

 

Truecrypt logo

TrueCrypt jest darmowym oprogramowaniem Open Source dla systemów Microsoft Windows 2000/XP/2003 oraz Linux, umożliwiającym szyfrowanie całych partycji dyskowych “w locie”.

Polecam przede wszystkim świetny FAQ oraz opis na stronie jakilinux.org. Nie będę opisywał samego programu bo jest to bezcelowe i powielę jedynie opisane już dobrze funkcje programu.

Jednak celem dzisiejszego wpisu są utworzone przeze mnie 2 skrypty do montowania i od montowania dysków.

Skrypt montujący:

@echo off
cls
truecrypt /a /v DeviceHarddisk0Partition2 /l D /p “TWOJETAJNEHASLO” /q
cls

Gdzie /v i ścieżka to ścieżka do partycji( co ważne to, iż w waszym systemie partycja zaszyfrowana może mieć inna ścieżkę i trzeba to uwzględnić przy samym skrypcie), D po /l oznacza jaka literę chcemy przypisać dla partycji /p i “tekst w cudzysłowach” to Twoje hasło do partycji a /q oznacza wyjście z programu.

Od montowanie partycji

@echo off
cls
truecrypt /d D /q
cls

Gdzie /d oznacza demontowanie a /q wyjście z programu.

Oczywiście aby skrypt działał jak należy powinniśmy umieścić go w katalogu instalacji programu. jeśli zamierzamy sam skrypt mieć w innym miejscu należy przed truecrypt wpisać cala ścieżkę do programu. Nie należy zapomnieć również o zapisaniu plików do rozszerzenia *.bat czyli np mount.bat i umount.bat .

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media