Truecrypt i maly skrypt

Dzisiejszy wpis traktuje o świetnym programie jakim jest Truecrypt , mały opis programu z Wikipedia.pl

![Truecrypt logo][1]

TrueCrypt jest darmowym oprogramowaniem Open Source dla systemów Microsoft Windows 2000/XP/2003 oraz Linux, umożliwiającym szyfrowanie całych partycji dyskowych “w locie”.

Polecam przede wszystkim świetny FAQ oraz opis na stronie jakilinux.org. Nie będę opisywał samego programu bo jest to bezcelowe i powielę jedynie opisane już dobrze funkcje programu.

Jednak celem dzisiejszego wpisu są utworzone przeze mnie 2 skrypty do montowania i od montowania dysków.

Skrypt montujący:

_@echo off
  
cls
  
truecrypt /a /v DeviceHarddisk0Partition2 /l D /p &TWOJETAJNEHASLO; /q
  
cls_
_@echo off
  
cls
  
truecrypt /a /v DeviceHarddisk0Partition2 /l D /p &TWOJETAJNEHASLO; /q
  
cls_

Gdzie /v i ścieżka to ścieżka do partycji( co ważne to, iż w waszym systemie partycja zaszyfrowana może mieć inna ścieżkę i trzeba to uwzględnić przy samym skrypcie), D po /l oznacza jaka literę chcemy przypisać dla partycji /p i “tekst w cudzysłowach” to Twoje hasło do partycji a /q oznacza wyjście z programu.

Od montowanie partycji

_@echo off
  
cls
  
truecrypt /d D /q
  
cls_

Gdzie /d oznacza demontowanie a /q wyjście z programu.

Oczywiście aby skrypt działał jak należy powinniśmy umieścić go w katalogu instalacji programu. jeśli zamierzamy sam skrypt mieć w innym miejscu należy przed truecrypt wpisać cala ścieżkę do programu. Nie należy zapomnieć również o zapisaniu plików do rozszerzenia *.bat czyli np mount.bat i umount.bat. [1]: /wp-content/uploads/2007/07/truecrypt.png