Zapewne osoby, które w codziennym życiu wiedzą co to domena (uwierzcie mi, że to pojęcie to czarna magia dla niektórych – ale nie ma co im się dziwić 😉 ) nie dowiedzą się niczego nowego. Jednakże osoby, nie mające doświadczenia czy obycia w świecie domen internetowych powinny dowiedzieć się czegoś nowego.

Jak sami wiece, żeby zarejestrować jakąś domenę musi ona być po pierwsze wolna (pomijamy przejmowanie uwolnionych od starych właścicieli domen) a po drugie musimy ją zarejestrować.

Firm rejestrujących domeny jest mnóstwo na całym świecie. W dzisiejszym wpisie skupię się na moim przypadku i moich wnioskach.

Otóż te kilka domen, które posiadam zarejestrowałem w http://nazwa.pl bo były w promocji. Niestety jak to jest ze wszystkim jeżeli nie przeczytamy dokładnie umowy to niestety później srogo cierpimy. Problem z nazwa.pl (i innymi wielkimi registratorami)jest taki, iż po okresie promocyjnym musimy za kolejny rok zapłacić normalną cenę czyli około 122 zł brutto. W tamtym roku nie miałem zbytnio czasu w okresie kwiecień – maj aby zająć się tą sprawą raz na zawsze (czyli po prostu znaleźć coś tańszego) ale w tym roku udało mi się.

Szukając tańszych firm rejestrujących i przedłużających domeny moją szczególną uwagę przykuły dwie firmy http://www.ovh.pl i http://www.masternet.pl swoim atrakcyjnym cennikiem.

Czytałem również opinie o tych firmach w Internecie i jedynym mankamentem, który znalazłem dotyczył ovh.pl – jest to niby opieszałe traktowanie klienta już po dokonaniu wpłaty – nie wiem na ile to stwierdzenie jest prawdziwe.

Osobiście wszystkie moje domeny zostały przeniesione do masternet i jestem z tego bardzo zadowolony. W skali roku na moich pięciu domenach w stosunku do nazwa.pl zaoszczędziłem około 200 zł brutto! Jest to niebagatelna kwota a pomyślcie ile można zaoszczędzić jeżeli przedłużacie rocznie więcej domen.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media