Wdrażanie Google Chrome w Active Directory

Dosyć niedawno przeglądarka ze stajni Google – Chrome została uaktualniona o wersję Enterprise i szablony administracyjne oraz paczkę instalacyjną w formacie msi.

W dzisiejszym wpisie przedstawię wdrożenie Google Chrome w domenie Active Directory przy użyciu GPO wraz z szablonami administracyjnymi.

Wymagania wstępne:

 1. Kontroler domeny
 2. Klient
 3. Paczka msi Google Chrome do ściągnięcia http://www.google.com/chrome/eula.html?msi=true
 4. Pobranie szablonów administracyjnych http://dl.google.com/dl/edgedl/chrome/policy/policy_templates.zip

Środowisko wdrożeniowe w moim przypadku to dwie maszyny wirtualne. Kontroler domeny oparty na Windows Server 2008 R2 oraz klient podłączony do domeny – Windows 7 Enterprise.

Poziom funkcjonalny domeny i lasu to Windows Server 2008 R2. Na kontrolerze domeny zainstalowałem dodatkowo usługę DHCP a jej klientem jest Windows 7.

Wdrożenie

Aby ułatwić wszystkim ewentualne testy zrobiłem krótkiego videocasta gdzie wszystko powinno być widoczne czarnona białym.

Jak sami widzieliście proces ten nie różni się zbytnio od dystrybucji innego oprogramowania.

Odnośnie samego Google Chrome to polecam zapoznać się z dobrym dokumentem opisującym krok po kroku instalację Chrome http://www.google.com/support/a/bin/answer.py?hl=en&answer=187202.

Na sam koniec polecam odnośnik do buglisty Chromium Enterprise http://code.google.com/p/chromium/issues/list?can=2&q=Feature%3DEnterprise gdzie można zobaczyć aktualne problemy zgłaszane przez użytkowników oraz  zgłaszane zapotrzebowanie na nowe funkcje.

Czy chcielibyście abym przedstawił również proces wdrożenia Firefoxa?

W razie pytań zapraszam do komentarzy.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Dzięki za dobrego wideocasta, blog się rozkręca w dobrym kierunku 🙂

  Trochę pytań:
  1. Rozumiem, że szablony administracyjne można zaaplikować w dowolnym momencie, również później, po dokonanej instalacji?
  2. Co się stanie, jeśli odlinkujesz (kasujesz) utworzoną zasadę GPO od domeny z ustawioną dystrybucją paczki MSI, a następnie podlinkujesz ją ponownie, tak jak to robisz w pewnym momencie na wideokaście?
  2a) Czy gdyby w przerwach między tymi czynnościami wymusić aktualizację zasad, to czy paczka zostanie rozdystrybuowana i zainstalowana po raz drugi? Jeśli tak, to w jakiej formie? Nainstalowania na istniejącą instalację?
  3. Ostatnie pytanie trochę z innej beczki: czy za pomocą GPO da się w jakiś sposób także wymusić odinstalowanie pakietów? (zakładając najprostszy możliwy wariant, w którym to były one wcześniej instalowane tą samą metodą). Jeśli tak, to czy dana paczka .msi musi w tym celu obsługiwać dodatkowe parametry, typu /uninstall?

  Dystrybucje Firefoksa przez GPO oczywiście też chętnie obejrzę.

 2. Witam,

  przejdę od razu do odpowiedzi.
  1. Oczywiście jak najbardziej. Można stworzyć sobie osobną polisę “instalacyjną” – ja zrobiłem to za jednym razem.
  2. Nic się nie stanie – paczka się nie odinstaluje a oprogamowanie pozostanie na kliencie. Częstym błędem jest właśnie usunięcie przypisanej polisy i myślenie, że paczka została automatycznie odinstalowana.
  2a. Jeżeli odlinkowalibyśmy polisę to nic by się nie stało. Tak samo jak w pkt. 2. Usuwamy polisę ale oprogramowanie, które zostało użyte do instalacji ciągle będzie dostępne.
  3. Tak jak najbardziej. Odinstalowywanie robimy podobnie jak instalację tylko wybieramy usunięcie we właściwościach paczki. Pokażę jak to się robi w kolejnym wpisie.

 3. Albo nie dobrze nie doczytalem, ale czemu te szablony dotycza komputera, a nie uzytkownika. Troche to dla mnie dziwne.

  • Witam Lechu i dzięki za komentarz. Tak jak napisałem wcześniej opisze wdrożenie Firefoxa przez GPO ale niestety wpis będzie musiał poczekać ponieważ ma ogrom zajęć poza pracą co skutecznie ogranicza mój czas na wpisy.
   Jednakże obiecałem, że taki wpis na blogu będzie i obiecuję, że dotrzymam obietnicy.
   Pozdrawiam