Od dłuższego czasu na prywatnym komputerze (Windows 7 Ultimate  x64 SP1) pojawiała się informacja o procesie explorer.exe, który przestał działać i automatycznie się restartował. Oczywiście pojawiał się również odpowiedni wpis w logach:

W Internecie znajduje się bardzo dużo narzekań na ten problem jednak w moim przypadku rozwiązanie musiałem znaleźć sam.

Na forum znalazłem możliwe rozwiązania problem (uruchomienie sfc /scannow (System File Checker), utworzenie nowego profilu, naprawa instalacji Windowsa).

Pokażę Wam, w jaki sposób rozwiązałem ten problem.

  1. Pobrałem plik udostępniony przez André Ziegler na jego Skydrive i dodałem wpis do rejestru. Plik tworzy w katalogu C:LocalDumps minidumpa za każdym razem gdy explorer.exe zrestartuje się.
    Oto zawartość pliku REG:
  2. Zrestartowałem komputer i zaraz po starcie systemu w katalogu C:LocalDumps znalazłem plik explorer.exe.2124.dmp (oczywiście explorer.exe się zrestartował)
  3. Zainstalowałem Windows Debugging Tools – to samo narzędzie, które używane jest do analizy Blue Screen Of Death (BSOD)
  4. Otworzyłem plik explorer.exe.2124.dmp i użyłem polecenia !analyze -v
  5. Znalazłem program, przez który explorer.exe restartował się
  6. W moim przypadku winowajcą okazał się program SugarSync. Po wyłączeniu startowania programu wraz ze startem systemu problem nie występuje.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media