Od premiery wersji RTM Windows Server 2008 miałem przyjemność pracować w domu na tym systemie (link do wpisów . Nie mógłbym zarzucić systemowi nic jednak jest pewna rzecz, która sprawiła iż przesiadłem się z systemu serwerowego na rzecz systemu klienckiego (Windows 7).

Otóż problemem dla osób korzystających z wirtualizacji na komputerze domowym jest wirtualizacja systemu “rodzica” jak i “gości” (parent i guest OS). W normalnym środowisku serwerowym na komputerze produkcyjnym nie instaluje się kart graficznych takich jakie instaluje się w komputerach domowych (wiadomo wyjątkiem są tutaj karty do obróbki 3D). W związku z tym przy użyciu standardowych sterowników do grafiki na serwerze produkcyjnym nie zauważymy żadnych problemów z wydajnością systemu czy problemów z mumltimediami.

Niestety jednak jeżeli posiadamy multimedialną kartę graficzną i chcemy korzystać z dobrodziejstw multimediów (gry, filmy, muzyka) na komputerze z zainstalowanym Windows Server 2008 / R2 z rolą Hyper-V zaczynaja się problemy.

Otóż w takim zwirtualizowanym systemie (parent OS) sterowniki do karty graficznej zaczynaja powodować problemy z wydajnością multimediów. Objawią się to skrzeczeniem, charczeniem czy zacinaniem muzyki po uruchomieniu dowolnego odtwarzacza muzycznego, filmy prz starcie zacinaja się jakby system nie miał dostępnych zasobów a gry uruchamiają się długo wraz z charczeniem i zacinaniem się dźwięku.

Problem można zminimalizować wyłączając Desktop Experience w systemie jednak nie rozwiązuje to problemu.

Microsoft zna problem i niestety stwierdził, że rozwiązanie wydajności multimediów nie jest dla nich priorytetem. Tutaj jak najbardziej zgadzam się z Microsoftem no bo jaki odsetek ludzi będzie używał systemu serwerowego do zastosowań domowych.

Najśmieśniejsze jest to, że problem z wydajnością multimediów nie występował w wersji RTM hyperwizora. Po zainstalowaniu wymaganej poprawki  http://support.microsoft.com/kb/950050 do Windows Server 2008 problem zaczął występować.

Na forum Microsoftu jest bardzo długi wątek w którym wypowiadają się również osoby z Microsoftu. Wątek nosi tytuł Poor Host System Performance after RC1 Update (RTM as Well) i można go sobie poczytać tutaj.

Po tak długaśnym wstępie pare słów dlaczego zacząłem wirtualizować swoje wirtualne środowisko przy użyciu VMware. Otóż korzystałem również z darmowego Virtualboxa, który działa również świetnie i spełnia moje oczekiwania jednakże do zmiany hyperwizora nakłoniły mnie kilka rzeczy.

Po pierwsze chciałbym nauczyć się czegoś nowego tak, aby nie być zamkniętym tylko na jedną technologię (Hyper-V) a po drugie w pracy używamy tylko VMware. Po trzecie (w sumie miało nie być 3 powodów 🙂 ) VMware ma jednak większą część rynku wirtualizacji co skutkuje tym, że statystycznie będzie występował częściej w przedsiębiorstwach.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media