W dzisiejszym wpisie pokażę w jaki sposób zablokować wyświetlanie stron www w Internet Explorerze.

Internet Explorer

Pierwsze pytanie, po co robić coś takiego? Otóż odpowiem na przykładzie firmy, w której pracuję. Posiadamy w firmie hurtownię danych, która używana jest do prezentacji szeroko pojętych danych. Niestety, hurtownia ta działa w oparciu o Internet Explorera i Office Web Components, które nie zadziałają pod inną przeglądarką (albo jeszcze o tym nie wiem). Jak wszyscy wiemy bezpieczniej jest używać alternatywnych przeglądarek: jest ich do wyboru kilka – każdy używa to co lubi.

Przechodząc do sedna przedstawię w jaki sposób zrealizowałem blokadę.
Wchodzimy w ustawienia GPO Konfiguracja użytkownika Ustawienia systemu Windows Konserwacja programu Internet Explorer Połączenie Ustawienia serwera proxy i zaznaczamy:

  • Włącz ustawienia serwera proxy
  • Użyj tego samego serwera proxy dla wszystkich adresów
  • Nie używaj serwera proxy dla adresów lokalnych (intranetowych)
  • Wprowadzamy następujący adres proxy 127.0.0.1

Następnie wchodzimy do Adresy URL Ważne adresy URL Adres URL strony głównej i ustawiamy stronę intranetową, która będzie stroną startową. Następnie w Konfiguracja użytkownika Ustawienia systemu Windows Szablony administracyjne Składniki systemu Windows Internet Explorer Wyłącz zmienianie ustawień strony głównej ustawiamy włączone i dla pewności zmieniamy stronę główną na stronę w intranecie.

Ja dla pewności, żeby użytkownicy nie grzebali w ustawieniach Internet Explorera zablokowałem jeszcze:

  • Wyłącz stronę połączenia
  • Wyłącz stronę zaawansowane
  • Menu narzędzia: wyłącz opcję menu Opcje Internetowe
  • Panel sterowania Opcje Internetowe

W ten oto prosty sposób użytkownicy nie mogą wejść na strony internetowe za wyjątkiem intranetu. Jest to rozwiązanie proste, na większość użytkowników zadziała – na pewno są sposoby na obejście tego zabezpieczenia. W moim przypadku pewnie nie będzie z tym problemu, bo wszystkie inne strony użytkownik może przeglądać w dowolnej innej zainstalowanej w systemie przeglądarce.

Social Media

Wojciech Marusiak

Cloud Solution Architect at Microsoft
I am an innovative and experienced IT professional with over 13 years in the IT industry.

My experience and skills have been proven by leading vendor certifications like AWS, Alibaba Cloud, VMware, and Microsoft. I contribute to the IT community and I received VMware vExpert 2014 - 2019, vExpert Pro and VMware vExpert NSX 2017 Award.

My blog wojcieh.net - was voted #76 in Top vBlog 2018 contest!

Do what you love, and you’ll never work another day in your life.
Wojciech Marusiak
Social Media